2 milyona yakın araç sahibine egzoz muayenesi için son uyarı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmay...           • İkinci el araçlarda yeni dönem başlıyor Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) tarife ...           • Açıklanamayan uzun telefon görüşmeleri boşanma nedeni Sürekli telefonla konuşan kadın, kendisine hakaret eden kocasıyla eşit kusurlu bulundu. Hi...           • Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Dar Gelirli Vatandaşların Yüzünü Güldürdü Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Dar Gelirli Vatandaşların Yüzünü Güldürd&u...           • Üniversitede Deri Mühendisliği Seçenlere Asgari Ücret Tutarında Burs Verilecek Üniversitede Deri Mühendisliği Seçenlere Asgari Ücret Tutarında Burs Verilec...           • Bakan Selçuk Duyurdu: Öğrenciler Nisan ve Kasım'da 1'er Hafta Ara Tatil Yapacak Bakan Selçuk Duyurdu: Öğrenciler Nisan ve Kasım'da 1'er Hafta Ara Tatil Yapacak Son d...           • Kimlik, Ehliyet ve Pasaport Randevularında Yeni Dönem Kimlik, Ehliyet ve Pasaport Randevularında Yeni Dönem Kimlik, ehliyet ve pasaport içi...           • Outlook hesaplarında güvenlik sorunu ortaya çıktı Outlook hesaplarında güvenlik sorunu ortaya çıktı Microsoft'tan yapılan aç...           • Yargıtay: Zorla İstifa Ettirilen İşçiye İhbar Tazminatı Ödenir Yargıtay: Zorla İstifa Ettirilen İşçiye İhbar Tazminatı Ödenir İşçiye zorla is...           • Muhtar maaşları kesilecek mi? Resmi açıklama geldi Muhtar maaşları kesilecek mi? Resmi açıklama geldi Dün sosyal medyada muhtar maaşları...           

Muayene Ücretlerine Rekor Zam

Sosyal güvencesi olmayan hastalara kötü haber.. Muayene ücretlerine yüzde yüz zam yapıldı. Sağlık raporu ücreti de 3'ten 20'ye çıkarıldı.

5 lira olan SGK’sız muayene ücreti yüzde 100 zamlanarak 30 lira oldu. Devlet hastanesinden alınacak sağlık raporunun ücreti de 3 liradan 20 liraya çıkarıldı. Yapılan zamlar sağlık çalışanlarına yansıtılmadan devletin kasasına girecek.

Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) Sağlık Uygulamaları Tebliği’nde sigortasız vatandaşları ilgilendiren önemli bir değişiklik yaptı. Sosyal güvencesi olmayan veya Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında olup primini ödemeyen milyonlarca vatandaşın alacağı sağlık hizmetlerinde zamma gidildi.

Buna göre SGK’sız hastaların 15 lira 5 kuruş olan muayene ücreti 2 kat artarak 30 liraya çıktı. Aynı şekilde tetkik ve diğer sağlık hizmetleri için de zam yapılırken en büyük zam rapor alımlarında oldu. Önceden ortalama 3 liraya alınan iş göremez gibi raporlar 20 liraya çıkarıldı. Yapılan bu zamlar herhangi bir geliri olmayan yoksul vatandaşı zora soktu.   
 
ANAYASA’YA AYKIRI

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, Türkiye’deki nüfusun neredeyse tamamının Genel Sağlık Sigortası kapsamında olduğunu hatırlatarak, “Kişinin SGK’ya müracaat etmemesi veya primlerini ödememesi durumunda kendi cebinden ödemek zorunda. Türkiye’de yaklaşık 8 milyon işsiz var. Bunların önemli bir kısmı sağlık hizmetlerini kendi cebinden ödeyerek alıyor” dedi.

Demir,”Herhangi bir geliri olmayan kişilerin zorunlu olarak alması gereken bir hizmet için ücretlendirme yapılması Anayasa’nın temel prensiplerine aykırıdır. SGK’yı batağa sürükleyen, kurumdaki yolsuzlukları önleyemeyen kişilerin buradaki zararları kapatmak için işsiz güçsüz insanların cebine el atmaları kabul edilemez. Bu zamlar SGK’daki açıkları kapatmak için yapıldığı çok açık” ifadelerini kullandı.  

PRİMİNİ ÖDEMEYENE HİZMET YOK

Ge­nel Sağ­lık Si­gor­ta­sı kap­sa­mın­da­ki va­tan­da­şın ta­ma­mı­nın prim­le­ri­ni öde­me­di­ği­ne dik­kat çe­ken Sos­yal Gü­ven­lik Uz­ma­nı Sa­det­tin Or­han, “Res­mi ol­ma­yan ra­kam­la­ra gö­re bu sa­yı 2 mil­yon­dan faz­la. Bu va­tan­daş­lar prim öde­me­di­ği için sağ­lık hiz­met­le­rin­den ya­rar­la­na­mı­yor. Bu­nun­la il­gi­li ya­sal sü­reç baş­la­tı­lı­yor. Tor­ba Ka­nu­nu­’n­da ko­nuy­la il­gi­li bir hü­küm yer alı­yor. Ka­nu­na gö­re öde­me ko­lay­lı­ğı ge­ti­ri­le­ce­ği bek­le­ni­yo­r” dedi.
Or­han, “Bağ-Ku­r’­lu olup da pri­mi­ni ya­tır­ma­dı­ğın­dan do­la­yı sağ­lık hiz­me­ti ala­ma­yan 1 mil­yon ci­va­rın­da va­tan­daş var. Hep­si­ninin top­la­mı­nı dü­şü­nür­sek sa­yı 3 mil­yo­nu ge­çi­yo­r” di­ye ko­nuş­tu.

3 milyondan fazla

SGK verilerine göre nüfusun yüzde 98.4’ü GSS kapsamında. Ancak özellikle işsiz vatandaşların çoğu primlerini ödemediği ve SGK’ya borçlu olduğu için GSS’den faydalanamıyor. Primini ödemeyen vatandaş sayısının da 3 milyonun üzerinde olduğu belirtiliyor.

Haber tarihi: 21/08/2014
Haber Okunma: 1826
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google


Önceki: PASAPORTU OLANLAR DİKKAT ! EMNİYETTEN UYARI...
Sonraki: Dikkat! Numaranız aniden kapanabilir
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)


İçerik Rss - Haberler Rss
Tasarım ve Programlama: Omnportal