2 milyona yakın araç sahibine egzoz muayenesi için son uyarı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmay...           • İkinci el araçlarda yeni dönem başlıyor Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında (Trafik Sigortası) tarife ...           • Açıklanamayan uzun telefon görüşmeleri boşanma nedeni Sürekli telefonla konuşan kadın, kendisine hakaret eden kocasıyla eşit kusurlu bulundu. Hi...           • Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Dar Gelirli Vatandaşların Yüzünü Güldürdü Gerede Ticaret ve Sanayi Odası Dar Gelirli Vatandaşların Yüzünü Güldürd&u...           • Üniversitede Deri Mühendisliği Seçenlere Asgari Ücret Tutarında Burs Verilecek Üniversitede Deri Mühendisliği Seçenlere Asgari Ücret Tutarında Burs Verilec...           • Bakan Selçuk Duyurdu: Öğrenciler Nisan ve Kasım'da 1'er Hafta Ara Tatil Yapacak Bakan Selçuk Duyurdu: Öğrenciler Nisan ve Kasım'da 1'er Hafta Ara Tatil Yapacak Son d...           • Kimlik, Ehliyet ve Pasaport Randevularında Yeni Dönem Kimlik, Ehliyet ve Pasaport Randevularında Yeni Dönem Kimlik, ehliyet ve pasaport içi...           • Outlook hesaplarında güvenlik sorunu ortaya çıktı Outlook hesaplarında güvenlik sorunu ortaya çıktı Microsoft'tan yapılan aç...           • Yargıtay: Zorla İstifa Ettirilen İşçiye İhbar Tazminatı Ödenir Yargıtay: Zorla İstifa Ettirilen İşçiye İhbar Tazminatı Ödenir İşçiye zorla is...           • Muhtar maaşları kesilecek mi? Resmi açıklama geldi Muhtar maaşları kesilecek mi? Resmi açıklama geldi Dün sosyal medyada muhtar maaşları...           

İSLAM’DA İTTİFAK AHLAKI

İSLAM’DA İTTİFAK AHLAKI

                              

HAY-DER Hayırda Yarışanlar Derneği, mutad Cuma sohbetlerine bir yenisini daha eklemiş ve DİN-BİR-DER Din Görevlileri Birliği Derneği Genel Başkanı, MGV Milli Gençlik Vakfı eski Genel Başkan Yardımcısı İlahiyatçı ve Eğitimci Muhittin Hamdi Yıldırım ile devam etmiştir. 


Açılış konuşmasın konuşmasını HAY-DER Hayırda Yarışanlar Derneği Genel Başkanı Nevzat Laleli’nin yaptığı sohbette Muhittin Yıldırım, “İslam’da ittifak ahlakı” konusunu işlemiş ve “İslam’da ittifak etmek yani bütün Müslümanları kucaklayarak onların hepsine sahip çıkmak nasıl bir ahlakı gerektiriyorsa, (Ben daha iyi yaparım diyerek önce fikri ayrılık çıkarmak, arkasında yanına çektiği bazı insanlarla ihtilaf çıkarmak, Ümmeti parçalamak) da İslam’da yasaklanmış bir harekettir. Buna İhtilaf ahlaksızlığı diyoruz” demiştir. 


Muhittin Yıldırım, seçkin bir dinleyiciler gurubuna hitap ederek ve konuşmalarını slaytlarla duvara yansıtarak özetle şunları söylemiştir


Cenab-ı Hak Ali İmran suresi 103. Ayette, “Hep birlikte Allah’ın ipine (İslam’a) sım sıkı sarılın, parçalanmayın” buyurmaktadır. Bu ayetten de görüleceği gibi “Ben Müslüman’ım diyen herkes Allah’ın ipine sarılmaya yani ittifak etmeye kendini mecbur hissetmelidir. Bu imanın bir gereğidir. Fikri ayrılıktan başlayan tefrika, kulis, hizip ve tefrika ile cidal (kavga etmek, savaşmak) noktasına kadar gelmektedir. Kur’an da bunlar baştan haram kılınmıştır. 


Buna mukabil verilen görevleri yerine getiren, bu uğurda maddi ve manevi fedakârlıklardan kaçınmayan, sadakati kesinleşmiş insanların, bu birliğe dâhil olmak için yaptığı müracaat reddedilemez ve bu zat toplum dışına itilemez. Bu da ihtilafın bir başka çeşidi olur ki bu yanlış uygulama da dinimizde yasaklanmıştır. 


Bu emri ilahiyi toplum bazında ele aldığımızda karşımıza ne AB Avrupa Birliği ve ne de diğer birlikler çıkar. Bu emirden sadece “İslam birliğidir” çıkar. Cenab-ı Hak da bizim için bu birliği uygun görmüştür.

  

Tefrikanın bir takım zehirli meyveleri vardır. Bu meyveler hem ferdi ve hem de toplumu zehirler. Bunlar; Cehalet, Irkçılık, Mezhepçilik ve terördür. Bunlara karşılık ilaçlar da dört tanedir. Bunlar, İlim, kardeşlik, orta yol (sırat-ı müstegiym) ve İslam birliğidir. 


İşte bu gün İslam âlemini kasıp kavuran bu hastalılardır. Çaresi ise yine yukarıda belirttiğimiz ilaçlardır. Düşmanlığa düşmanlıkla cevap vermek yanlıştır. 


İttifak halinde olmak ve tefrikaya düşmemek için şu on iki esasa iyi dikkat etmek lazımdır. Bunları maddeler haline getiren ve uygulanmasını kolaylaştıran Cennetmekan Hocamız Prof. Dr. Necmettin Erbakan’a Allah (c.c) dan rahmetler dileriz. 


İTTİFAK DA OLMANIN ŞARTLARI


1.      Her yerde her zaman hakkı üstün tut

2.      Her zaman haklıdan yana ol

3.      Sünnet-i Seniyeyi esas al

4.      İfrat ve tefrite gitme. Her işte orta yolu tut

5.      Her türlü bidatten sakın

6.      Ehl-i kıbleyi tekfir etme (onları kötüleme)

7.      İttifak edilen konuları öne çıkar

8.      Sahabelere saygıda kusur etme

9.      Sadece İslam düşmanlarına düşman ol

10.  Müslümanları Allah için sev

11.  En yüce değer olarak İslamı bil

12.  Her zaman ver her yerde İslam Birliğini kurmaya çalış

 

 

Haber tarihi: 12/12/2016
Haber Okunma: 2076
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google


Önceki: İşte yeni yılın zamlı trafik cezaları
Sonraki: Ehliyette "Yüksek Sağlık Raporu Ücreti Alınacak" Söylentisi Yalan Çıktı
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)


İçerik Rss - Haberler Rss
Tasarım ve Programlama: Omnportal