Zorunlu Kış Lastiği Takmayanlara 625 Lira İdari Para Cezası Verilecek Zorunlu Kış Lastiği Takmayanlara 625 Lira İdari Para Cezası Verilecek 1 Aralık ve 1 Nisan tarihle...           • Deri, Tekstil, Ayakkabı ve Moda Tasarım Öğrencilerinin Üretim ve Tasarım Yeteneklerinin Geliştirilmesi” proje toplantısı yapıldı Deri, Tekstil, Ayakkabı ve Moda Tasarım Öğrencilerinin Üretim ve Tasarım Yeteneklerinin ...           • Gerede Ticaret ve Sanayi Odasından öğrencilere 900 adet Spor Ayakkabı hediye   Gerede Ticaret ve Sanayi Odasından  öğrencilere 900 adet Spor Ayakkabı  hed...           • Trafik Cezalarını Artıran Kanun Resmi Gazete'de Yayımlandı Trafik Cezalarını Artıran Kanun Resmi Gazete'de Yayımlandı Trafik cezalarını artıran kanun, bug&u...           • Müftü, sahte imzayla kaymakamı bakanlığa şikayet etti Müftü, sahte imzayla kaymakamı bakanlığa şikayet etti Bolu'nun Yeniçağa il&ccedi...           • GEREDE HAYVAN VE EMTİA PANAYIRI TARİHLERİ 14-15-16 EYLÜLDE BAŞLIYOR. GEREDE HAYVAN VE EMTİA PANAYIRI TARİHLERİ 14-15-16 EYLÜLDE BAŞLIYOR. Her yıl eylül ayı...           • Kredi kartı kullananlar dikkat! Çok önemli uyarı Kredi kartı kullananlar dikkat! Çok önemli uyarı TÜKODER Genel Başkanı Aziz Ko&c...           • Uzmanlardan kimlik uyarısı! Bir an önce başvurun Uzmanlardan kimlik uyarısı! Bir an önce başvurun Uzmanlar henüz çipli kimliğe ge...           • Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği       28 Ekim 2017 CUMARTESİ Resmî Gazete Sayı :...           • Radar Denetimlerinde Yeni Dönem! "Dikkat, Radar Aracı" Yazılı Otomobiller Tanıtıldı Radar Denetimlerinde Yeni Dönem! "Dikkat, Radar Aracı" Yazılı Otomobiller Tanıtıldı Mersin E...           

Telefonla konuşurken dikkat... Artık delil sayılabilecek !

Telefonla konuşurken dikkat... Artık delil sayılabilecek !

Antalya'da kendisine telefonda hakaret ve tehdit eden kişinin sesini telefona kaydedip mahkemeye verdi.

Antalya’da yaşayan Mehmet B. telefonda kendisine hakaret ve tehdit eden kişinin sesini telefonla kaydetti.

Ses kaydını mahkemeye delil olarak sunan ve bu kişiden şikâyetçi olan Mehmet B.’nin talebi üzerine açılan davada Mehmet B.’ye hakaret ettiği öne sürülen sanık, telefonda yaptığı görüşmeye ilişkin ses kaydının delil sayılamayacağını iddia etti. Davaya bakan Antalya 3. Sulh Ceza Mahkemesi, Mehmet B.’nin sanıkla telefonda yaptığı görüşmelerin kayıtlarını, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 135. maddesi kapsamında değerlendirerek, hâkim kararı olmaksızın gerçekleştirilen kaydı hukuka aykırı kabul etti.

‘Özel hayat ihlali değil’

Kararın temyiz edilmesinin ardından dosyayı görüşen Yargıtay 18. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozarak CMK’nın 135. maddesi kapsamında, iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınmasının bir suç dolayısıyla yapılan soruşturma ve kovuşturma sırasında iki kişi arasında gerçekleştirilen görüşmenin ancak bir üçüncü kişi tarafından dinlenmesi ve kayda alınması halinde mümkün olacağı hatırlatıldı. 

Kararda, kendisine karşı suç işlendiği gerekçesiyle bir kişinin başkasıyla yaptığı telefon görüşmeleri ile ortam konuşmalarını kayda alması işleminin TCK’nın kişisel verilerin kaydedilmesini düzenleyen 135. maddesini kapsamayacağını belirtildi. Kararda “Kayıtların özel hayatın gizli alanına karşı suçlar kapsamında kaldığı da kabul edilemez. Katılanın eylemi, bir başkasının özel hayatına müdahale olmayıp kendisine karşı işlendiğini düşündüğü suçla ilgili olarak kaybolma olasılığı bulunan kayıtların kaybolmasını engelleyerek güvence altına almaktır” denildi.

Haber tarihi: 11/12/2017
Haber Okunma: 981
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google


Önceki: ''Seni sevmiyorum'' diyen tazminat ödeyecek
Sonraki: Bakanlık egzoz muayenesi yaptırmayanları tespit edecek
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)


İçerik Rss - Haberler Rss
Tasarım ve Programlama: Omnportal