2019-2020 İlçe Av Komisyonu Toplantısı Kaymakam Cengiz ÜNSAL Başkanlığında, Yapıldı.  2019-2020 AV YILI GEREDE   İLÇESİ AV  KOMİSYON KARARI    ...           • Vatandaşa Kötü Haber! Aç-Kapa Cezaları Zamlandı Vatandaşa Kötü Haber! Aç-Kapa Cezaları Zamlandı Milyonlarca abonenin şikayet&cce...           • İnternette kota kalktı, fiyatlar uçtu! İnternette kota kalktı, fiyatlar uçtu! İşte kotasız fiyatlar İnternette kota kalktı, T&uum...           • Ek iş yapanlara kötü haber Ek iş yapanlara kötü haber Mesai saatleri dışında fotoğrafçılık yapan ür&...           • T.C. KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKTAN PERSONEL ALIM İLANI İlan Metni T.C.KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜAÇIKTAN PERSONEL ALIM İL...           • Ücretli oldu Resmi Gazete'de yayımlandı! Ücretli oldu Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Y...           • Standartlara Aykırı Emisyona Sahip Araçlara 2 Bin 500 Lira Ceza Kesilecek Yönetmelikte Belirlenen Standartlara Aykırı Emisyona Sahip Araçlara 2 Bin 500 Lira Cez...           • Zorunlu Kış Lastiği Takmayanlara 625 Lira İdari Para Cezası Verilecek Zorunlu Kış Lastiği Takmayanlara 625 Lira İdari Para Cezası Verilecek 1 Aralık ve 1 Nisan tarihle...           • Deri, Tekstil, Ayakkabı ve Moda Tasarım Öğrencilerinin Üretim ve Tasarım Yeteneklerinin Geliştirilmesi” proje toplantısı yapıldı Deri, Tekstil, Ayakkabı ve Moda Tasarım Öğrencilerinin Üretim ve Tasarım Yeteneklerinin ...           • Gerede Ticaret ve Sanayi Odasından öğrencilere 900 adet Spor Ayakkabı hediye   Gerede Ticaret ve Sanayi Odasından  öğrencilere 900 adet Spor Ayakkabı  hed...           

Telefonla konuşurken dikkat... Artık delil sayılabilecek !

Telefonla konuşurken dikkat... Artık delil sayılabilecek !

Antalya'da kendisine telefonda hakaret ve tehdit eden kişinin sesini telefona kaydedip mahkemeye verdi.

Antalya’da yaşayan Mehmet B. telefonda kendisine hakaret ve tehdit eden kişinin sesini telefonla kaydetti.

Ses kaydını mahkemeye delil olarak sunan ve bu kişiden şikâyetçi olan Mehmet B.’nin talebi üzerine açılan davada Mehmet B.’ye hakaret ettiği öne sürülen sanık, telefonda yaptığı görüşmeye ilişkin ses kaydının delil sayılamayacağını iddia etti. Davaya bakan Antalya 3. Sulh Ceza Mahkemesi, Mehmet B.’nin sanıkla telefonda yaptığı görüşmelerin kayıtlarını, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 135. maddesi kapsamında değerlendirerek, hâkim kararı olmaksızın gerçekleştirilen kaydı hukuka aykırı kabul etti.

‘Özel hayat ihlali değil’

Kararın temyiz edilmesinin ardından dosyayı görüşen Yargıtay 18. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozarak CMK’nın 135. maddesi kapsamında, iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınmasının bir suç dolayısıyla yapılan soruşturma ve kovuşturma sırasında iki kişi arasında gerçekleştirilen görüşmenin ancak bir üçüncü kişi tarafından dinlenmesi ve kayda alınması halinde mümkün olacağı hatırlatıldı. 

Kararda, kendisine karşı suç işlendiği gerekçesiyle bir kişinin başkasıyla yaptığı telefon görüşmeleri ile ortam konuşmalarını kayda alması işleminin TCK’nın kişisel verilerin kaydedilmesini düzenleyen 135. maddesini kapsamayacağını belirtildi. Kararda “Kayıtların özel hayatın gizli alanına karşı suçlar kapsamında kaldığı da kabul edilemez. Katılanın eylemi, bir başkasının özel hayatına müdahale olmayıp kendisine karşı işlendiğini düşündüğü suçla ilgili olarak kaybolma olasılığı bulunan kayıtların kaybolmasını engelleyerek güvence altına almaktır” denildi.

Haber tarihi: 11/12/2017
Haber Okunma: 1065
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google


Önceki: ''Seni sevmiyorum'' diyen tazminat ödeyecek
Sonraki: Bakanlık egzoz muayenesi yaptırmayanları tespit edecek




Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)


İçerik Rss - Haberler Rss
Tasarım ve Programlama: Omnportal