Muhtar maaşları kesilecek mi? Resmi açıklama geldi Muhtar maaşları kesilecek mi? Resmi açıklama geldi Dün sosyal medyada muhtar maaşları...           • Tüketicilere naylon poşet uyarısı: Buna dikkat edin! Tüketicilere naylon poşet uyarısı: Buna dikkat edin! Tüketici örgütü tem...           • Yargıtay, Türkiye'nin İlk Yerli Otomobili "Devrim" ile İlgili Kararını Verdi Yargıtay, Türkiye'nin İlk Yerli Otomobili "Devrim" ile İlgili Kararını Verdi Yargıtay, ilk y...           • Sahte Fatura Ödeme Merkezlerine Dikkat! Paranız Boşa Gidebilir Sahte Fatura Ödeme Merkezlerine Dikkat! Paranız Boşa Gidebilir Dolandırıcılar, kendilerini y...           • 2019-2020 İlçe Av Komisyonu Toplantısı Kaymakam Cengiz ÜNSAL Başkanlığında, Yapıldı.  2019-2020 AV YILI GEREDE   İLÇESİ AV  KOMİSYON KARARI    ...           • Vatandaşa Kötü Haber! Aç-Kapa Cezaları Zamlandı Vatandaşa Kötü Haber! Aç-Kapa Cezaları Zamlandı Milyonlarca abonenin şikayet&cce...           • İnternette kota kalktı, fiyatlar uçtu! İnternette kota kalktı, fiyatlar uçtu! İşte kotasız fiyatlar İnternette kota kalktı, T&uum...           • Ek iş yapanlara kötü haber Ek iş yapanlara kötü haber Mesai saatleri dışında fotoğrafçılık yapan ür&...           • T.C. KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKTAN PERSONEL ALIM İLANI İlan Metni T.C.KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜAÇIKTAN PERSONEL ALIM İL...           • Ücretli oldu Resmi Gazete'de yayımlandı! Ücretli oldu Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Y...           

GEREDETSO’DA TEHLİKELİ MADDELER VE YANGIN KONUSUNDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.

GEREDETSO’DA TEHLİKELİ MADDELER VE YANGIN KONUSUNDA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.

Ülkemizde her yıl büyük can ve mal kayıplarına neden olan yangın ve tehlikeli maddeler konusunda Gerede Ticaret ve Sanayi Odası M.Rifat Hisarcıklıoğu Konferans Salonunda bilgilendirme eğitimi yapıldı.İş Güvenliği Uzmanı (A-Sınıfı) ve Yangın Eğitimi Eğiticisi Hasan Hüseyin AYAN tarafından yapılan sunumda firmaların sorumlulukları,çalışanların yapması gerekenler konusunda detaylı açıklamalar yapılırken yaşanmış yangınlarla ilgili videolar ilgiyle izlendi.Genel sekreter Şerafettin DAĞYILDIZI’nın açılış konuşmasından sonra Geredetso yönetim Kurulu başkanı Ersin Kaşka katılımcılara bir konuşma yaptı.Kurum olarak heray ayrı bir konuda üyeleri bilgilendirmeye çalıştıklarını ifade eden  Kaşka  Yangın gibi çok önemli bir konuda katılımın daha yoğun olmasını beklediğini ifade etti.Daha sonra eğitimci Hasan Hüseyin Ayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 09.12.2003 tarih ve 25311 sayılı resmi gazetede yayınlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin” 8. Maddesinin B bendi, “İşverenin ilkyardım, yangınla mücadele ve tahliye işleri için, işyerinin büyüklüğü ve taşıdığı özel tehlikeleri dikkate alarak, bu konuda eğitimi, uygun donanıma sahip yeterli sayıda kişiyi görevlendirmesi gerektiğini”belirtirken bu konuda en önemli konunun eğitim eksikliği olduğunu özellikle vurguladı.Eğitimlerin  yangın kültürünü, yangın çıkmaması için gerekli önlemlerin alınması ve olası yangın durumlarda yapılması gerekenler ve tahliye konusunda yardımcı olmak ana gaye. Ayrıca olası bir yangın durumunda bina içerisindeki mevcut ekipmanla yangına en uygun şekilde müdahale etmek konusunda gerek teorik gerekse uygulamalı eğitimler verilmektedir.Malesef çalışanlar yangın tüplerinin pimini çekmesini bile bilmiyor derken.
Yanma için Temiz bir ortamdaki havada % 20,9 oranında oksijen (O2) vardır. Yanma olayının gerçekleşmesi için bu oranın %16'nın altına düşmemesi gerekir. Oksijen oranının %16'nın altına inmesiyle yanma reaksiyonu yavaş yavaş sönmeye yüz tutar. Oksijen oranının %14'ün altına düşmesi halinde yanma reaksiyonu olmaz. Bir yangını söndürebilmek için yanmayı oluşturan unsurlardan birinin yok edilmesi gerekmektedir. Bu şartlarda yanma olayının meydana gelmesi için gerekli ISI - OKSİJEN - YANICI MADDE - ZİNCİRLEME REAKSİYON ‘lardan herhangi birini ortadan kaldırmamız gerekir. YANGIN YERİNDEKİ
TEHLİKELER
PATLAMA TEHLİKESİ
Yangın yerinde, içinde gaz olsun veya olmasın bütün basınçlı kaplar fiziksel patlama tehlikesi oluştururlar.
ÇÖKME TEHLİKESİ
Yüksek sıcaklıktan dolayı yapı malzemelerinin taşıma gücünün zayıflaması çökme nedenidir.
KİMYASAL TEHLİKE
Yangın yerinde tehlikeli kimyasal maddeler bulunabilir. Tehlikeli kimyasal maddelerin çoğunluğunu, tahriş edici kimyasal maddeler oluşturur.
1- Su ile Reaksiyona girerek Yanıcı gaz üreten maddeler 2- Zehirleyici Kimyasal Maddeler 3- Radyoaktif Maddeler 4- Tahriş Edici Sıvı Kimyasal Maddeler
 İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;
 
a) Arama, kurtarma ve tahliye,
 
b) Yangınla mücadele,
 
konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.
 
(2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.
 
(3) Her konu için birden fazla çalışanın görevlendirilmesi gereken işyerlerinde bu çalışanlar konularına göre ekipler halinde koordineli olarak görev yapar. Her ekipte bir ekip başı bulunur.
 
(4) İşveren tarafından acil durumlarda ekipler arası gerekli koordinasyonu sağlamak üzere çalışanları arasından bir sorumlu görevlendirilir.
 
(5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.
Zehirli Gazların Oluşturduğu Solunum Zorluğu Tehlikesi
1.GRUP GAZLAR: Oksijeni azaltarak Boğulmaya neden olurlar. Su Buharı, Azot, Asal Gazlar (Helyum, Neon, Argon, Kripton..) Hidrojen, LPG, Doğalgaz vb.
2.GRUP GAZLAR: Nefes yollarını tahriş ederler. Göz ve deriye de zarar verirler. Bunlar asidik ve bazik gazlardır.
3.GRUP GAZLAR: Kana,sinir sistemine ve hücrelere tesir ederler Karbonmonoksit (CO), Hidrojen Siyanür (HCN)
Ayrca Tehlikeli madde ve kimyasallar konusunda sorunu daha büyük olduğunu dile getiren Ayan; 01 Temmuz 2015 tarihi itibariyle Tehlikeli Madde üreten, paketleyen, etiketleyen firmaların Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı çalıştırmaları ya da Danışmanlık hizmeti almaları zorunlu hale gelmiştir. 48 ülke tarafında imzalanan ve Türkiye’nin de taraf olduğu anlaşma çerçevesinde Tehlikeli Maddelerin güvenli olarak üretilmesinden sevk edilmesine kadar olan tüm süreçleri kapsayan kontrollü bir çalışma için Danışmanlık Hizmeti mecburiyeti getirildiği dile getirilirken program soru cevaplarla sona erdi.

Haber tarihi: 22/12/2017
Haber Okunma: 1119
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google


Önceki: GEREDETSO ARALIK AYI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ TAMAMLANDI
Sonraki: ''Seni sevmiyorum'' diyen tazminat ödeyecek
Henüz yorum bulunmamaktadır. İlk yorumu siz yapabilirsiniz.

Ad, Soyad *
E-Mail
Kalan karekter sayısı:
Yorum *
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha
*
(* Doldurulması zorunlu alanlar)


İçerik Rss - Haberler Rss
Tasarım ve Programlama: Omnportal